Dzień Walki z Depresją –zajęcia z pedagogiem specjalnym

Dnia 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ustanowienie tego dnia ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę upowszechniania wiedzy na temat depresji oraz zachęcanie chorych do leczenia. Depresja to choroba, która nie omija wybranych grup społecznych i wiekowych, zachorować może na nią każdy, w tym również uczniowie. Tematu depresji nie można bagatelizować, bardzo często to właśnie w szkole rozpoznawane są jej pierwsze objawy u młodych ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, jedną z głównych przyczyn samobójstw. Jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń w Europie. Jest chorobą, która bardzo często dotyka młodzież i osoby w wieku dorastania. Szacuje się, że blisko jedna trzecia nastolatków cierpi na zaburzenia depresyjne, przy czym u większości z nich mają one charakter przejściowy. Szacuje się, że nawet u 20% młodych ludzi przed ukończeniem 18 roku występują zaburzenia depresyjne.

Wczesne rozpoznanie objawów i zwrócenie się o pomoc do specjalisty daje szanse na wyleczenie. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają między innymi z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą i agresją w Internecie.W związku z tym wydarzeniem klasy IV-VIII wzięły udział w warsztatach poświęconych tematyce depresji. Zajęcia poprowadziła pedagog specjalny p. B.Igras.

Celem warsztatów było:

- uwrażliwienie uczniów (uposażenie ich w kompetencje społeczne, aby dostrzegali osoby chore na depresję),

- wspieranie osób potrzebujących pomocy,

- poznanie sposobów leczenia depresji,

- uświadomienie konsekwencji nieleczonej depresji,

- informowanie o zachowaniach wspierających i szkodzących w kontaktach z osobami chorymi na depresję.

Dodatkowo została przygotowana gazetka tematyczna związana z depresją. Chcemy aby w sytuacjach kryzysowych młodzi ludzie oraz ich rodzice pamiętali, że mogą również liczyć na wsparcie pedagogiczne ze strony szkoły