Dnia 27 lutego klasa I obchodziła Dzień Niedźwiedzia Polarnego, który zainspirował uczennice klasy I do zgłębienia wiedzy na temat tego z jednej strony fascynującego i wzbudzającego sympatię zwierzęcia, a z drugiej strony – największego lądowego drapieżnika. Celem było uświadomienie dzieci, że wskutek globalnego ocieplenia zmniejsza się pokrywa lodowa w Arktyce, co skutkuje wymieraniem niedźwiedzi polarnych. To istotna informacja, tym bardziej że niedźwiedź ten jest drapieżnikiem szczytowym, co oznacza, że jest na szczycie łańcucha pokarmowego i nie ma naturalnych wrogów. Zajęcia odbyły się w ramach udziały w programie „Rok z higieną Velvet”, edycja 2023/2024. Projekt polarny poprzedzony był Dniem Wiedzy o Pingwinach i wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dziewczynek więc powstała siatka pojęciowa, co wiemy, a czego chcielibyśmy się dowiedzieć o niedźwiedziu polarnym żyjącym w Arktyce? W celu poznania środowiska jego życia, sięgaliśmy po różne źródła wiedzy. Dziewczynki uważnie obejrzały i wysłuchały prezentacji o naszym dzisiejszym bohaterze, o tym gdzie mieszka, gdzie jest Arktyka, jakie zwierzęta tam żyją, a także dowiedziały się kilku ciekawostek z życia niedźwiedzi polarnych. Po niedźwiedzich tańcach przy muzyce dzieci rozpoznawały i nazywały postaci znanych bajkowych misiów. Później uważnie wysłuchały opowiadania „Dzień polarnego Misia”, którego bohaterem był Biały Brzuch, niedźwiadek lubiący dbać o higienę. Rozmawiałyśmy o niedźwiedziu Białym Brzuchu i o tym jakie czynności higieniczne i zdrowotne wykonał w czasie jednego dnia z życia na Arktyce, jak dbał o przyrodę segregując śmiecie. Po czym dzieci rozpoczęły polowanie na ukryte w sali sylwety foczek. Kolejne zadanie polegało na łowieniu rybek i skakaniu po kawałkach kry. Wszyscy chętnie stanęli do tej konkurencji. Było dużo radości. Dziewczynki pełne energii uczestniczyły w kolejnej zabawie -“Bądź jak Niedźwiedź Polarny!”. Na zakończenie wszyscy okazali swoje zadowolenie ze spotkania rycząc wesoło i głośno jak prawdziwe polarne niedźwiedzie. Uwieńczeniem Dnia Niedźwiedzia Polarnego było wykonanie pracy przestrzennej plastyczno -technicznej z wizerunkiem misia.

Więcej zdjęć w galerii >>>Zdjęcia