22 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzu miała miejsce szczególna uroczystość – wieczornica  poświęcona 105 rocznicy śmierci Antoniego Napiórkowskiego – właściciela majątku Kierz i założyciela naszej szkoły.

W wieczornicy udział wzięli: Pani Joanna Kaznowska – sekretarz Miasta i Gminy Bełżyce, Pani Janina Morek, Pani Edwarda Górniak, Pani Daria Studzian,  Pan Witold Marcewicz, Zarząd Towarzystwa Regionalnego Bełżyc wraz z członkami, Pan Robert Gostkowski, Sołtysi sąsiadujących ze szkołą sołectw, Pani Gabriela Przybysz – Redaktor „Gazety Bełżyckiej” oraz Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele naszej szkoły.

Wszystkich zebranych powitał Pan Ryszard Biernacki – Dyrektor Szkoły.

W części artystycznej uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, absolwentka Julia Winiarska, Sołtys Krza - Pani Justyna Żywiec oraz Pani Agnieszka Żelechowska. W ciszy i skupieniu przypomniano sylwetkę bohatera naszej wieczornicy  Antoniego Napiórkowskiego oraz przeżywano burzliwą przeszłość naszego kraju i naszej małej Ojczyzny.

Bardzo cieszy nas fakt, że w naszej uroczystości wzięli udział przedstawiciele różnych pokoleń i grup oraz, że nasza młodzież potrafiła w sposób dojrzały odnieść się do historii naszej małej Ojczyzny i oddać szacunek bohaterom. Tym samym wieczornica dostarczyła uczestniczącym, zarówno dzieciom jak i dorosłym, pięknych chwil wzruszenia. Była źródłem przemyśleń nad mottem uroczystości, którymi były słowa Jana Pawła II „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość.”

Na zakończenie uroczystości wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie, a w holu szkoły na wszystkich czekały słodkie specjały, kawa i herbata przekazane przez Panią Darię Studzian – Przyjaciela naszej szkoły oraz wypieki przekazane przez Rodziców i Panią  Agnieszkę Winiarską - Sołtys w Chmielniku Kolonii, którym bardzo serdecznie dziękujemy.

Beata Mirosław – organizator wieczornicy