Najskuteczniejszym sposobem wychowania dobrego czytelnika jest głośne czytanie dziecku.

Dziecko w wieku przedszkolnym bardzo chętnie słucha czytanego tekstu, komentuje, recytuje fragmenty książek oraz włącza się w gry językowe. To wspólne spędzanie czasu przy lekturze umacnia więzi z dzieckiem, ale kształci również u dzieci umiejętność słuchania.

Książki powinny być czytane na głos, z odpowiednią intonacją, czasami nie doczytywane do końca, aby zachęcić dziecko do powtórnego sięgnięcia po nią. Wtedy mamy duże szanse „zarażenia dzieci czytaniem”.

Dnia 11 października 2022 roku w grupie 3-4 latków gościliśmy Panią Karolinę Zuchniarz – Dyrektor Centrum Kultury Fizycznej i Sportu w Bełżycach, która czytała dzieciom wiersze naszej Patronki Marii Konopnickiej. Celem spotkania była kontynuacja głośnego czytania przedszkolakom oraz uczczenie Roku Marii Konopnickiej.

Beata Mirosław

wychowawczyni 3-4 latków