Tam pod ziemią w ciemnym chodniku

wielu pracuje dzielnych górników.

Ciężka to praca czarnego człowieka,

dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka…”

W piątek, 3 grudnia 2021 roku w oddziale przedszkolnym, obchodziliśmy Dzień Górnika.

Tego dnia wychowawczyni Pani Beata Mirosław zapoznała dzieci z legendą o Świętej Barbarze i Skarbniku kopalnianym. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat zawodu górnika i jego ciężkiej pracy, którą wykonuje. Przedszkolaki poznały nowe pojęcia: Barbórka, sztygar, kilof, czako, szyb. Obejrzały bajkę animowaną „Bolek i Lolek – Barbórka” oraz filmy z Lubelskiej Bogdanki.

Z zainteresowaniem słuchały, co oznacza symbolika górniczego godła. Bardzo ciekawe okazały się dla dzieci zabawy badawcze z wykorzystaniem węgla, który przyniosły ze sobą do przedszkola. Wykonywały prace plastyczne posługując się węglem do rysowania. Z pomocą wychowawczyni wykonały czapki górnicze oraz opaski z latarkami, w których dumnie prezentowały się do zdjęć w naszej przedszkolnej kopalni.

Ten dzień był dla dzieci ważną lekcją, która uświadomiła im, jak ważna, niebezpieczna i trudna jest praca górnika.

Wszystkim Górnikom i pracownikom kopalni życzymy wszystkiego najlepszego, wszelkiej pomyślności. Niechaj każdego dnia towarzyszy Wam spokój i poczucie bezpieczeństwa, a Św. Barbara niech strzeże Was nieustannie i otacza swoją opieką.