19 czerwca odbył się rajd rowerowy, w którym wzięło  udział 11 uczniów klas IV-VI oraz trzech opiekunów. Uczestnicy rajdu pokonali trasę ok. 40 kilometrów wiodącą przez Kierz-Zagórze-Matczyn-Wojcieszyn-Radawiec-Kierz.

Trasa została podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich- odcinek ok. 10 km z Krza do Matczyna  pokonaliśmy w 50 minut. Zatrzymaliśmy się przy pomniku upamiętniającym operację Most I w Matczynie. W nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 r. odbyło się tu pierwsze w okupowanej Polsce konspiracyjne lądowanie samolotu alianckiego „DAKOTA”, który wystartował z  lotniska Campo Casale we Włoszech, lądując na matczyńskich polach. Był to samolot transportowy o dużym zasięgu operacyjnym, posiadający dodatkowe zbiorniki w kadłubie, mogący startować z lotnisk trawiastych. Była to jedna z najsłynniejszych akcji polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

Kolejnym punktem naszego rajdu była leśna kwatera poległych podczas II wojny światowej mieszkańców okolicznej wsi Radawiec. Po zapoznaniu się z wydarzeniami związanymi z miejscem i krótkim odpoczynku   wyruszyliśmy w dalszą trasę, gdzie czekała na nas wspaniała niespodzianka. Otóż, rodzice jednej z naszych uczennic zaprosili nas do siebie, przygotowując wspaniały poczęstunek oraz zabawy. Atrakcjom nie było końca: zjedliśmy przepyszne kiełbaski z grilla, pizzę oraz lody, a  wypoczywając na łonie natury bawiliśmy się wspaniale na przydomowym placu zabaw. Wypoczęci i ugoszczeni iście po królewsku przez panią Marzenkę, pełni sił mogliśmy pokonać ostatni odcinek prowadzący z Radawca do Krza. Około godziny 15.30 zmęczeni ale radośni przybyliśmy do szkoły.

Oprac. Moniak Zielińska