Wyjazd Mikołajkowy

Spełnione dziecięce marzenia mikołajkowe

W dniu 5 grudnia 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzu wraz z opiekunami: P. Renatą Popiołek, P. Małgorzatą Węglińską, P. Moniką Zielińską, P. Grażynką Muca oraz P. Magdaleną Nowak i kilkorgiem rodziców udali się do pobliskiego Lublina by spełnić swoje marzenia mikołajkowe. W programie wyjazdu znalazły się: kino  Cinema City w Plazie, Strefa Wysokich Lotów oraz na deser: McDonald’s.

Czytaj więcej: Wyjazd Mikołajkowy

Andrzejki 2018

Andrzejki w Szkole Podstawowej  im. Marii Konopnickiej w Krzu

"Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”

 

Historia tego wieczoru sięga XVI wieku, kiedy to wróżby i przepowiednie dotyczące zamążpójścia traktowane były bardzo poważnie. Zwyczaj dotyczył jedynie niezamężnych kobiet. Kawalerowie mieli swoje święto zwane "katarzynkami". Z czasem wigilia imienin Andrzeja, od którego nazwę nosi ów wieczór, stała się pretekstem do hucznej zabawy. Do tej pory towarzyszą jej wróżby choćby takie jak: lanie wosku przez klucz, rzucanie skórek z jabłka, ustawianie butów czy rozsypywanie szpilek. Nie mają one już jednak takiej wymowy jak dawniej i traktowane są zabawowo.

Czytaj więcej: Andrzejki 2018

Mój wymarzony prezent od św. Mikołaja

ROZSTRZYGNIĘCIE WYNIKÓW SZKOLNEGO KONKURSU

,,Mój wymarzony prezent od św. Mikołaja”

-praca przestrzenna

Konkurs przeznaczony był dla klas 0-III SP. Głównym jego celem było budzenie wrażliwości estetycznej, kultywowanie tradycji mikołajkowych, rozwijanie talentów artystycznych. Na wykonanie prac w formie przestrzennej, przy zastosowaniu różnych materiałów uczniowie mieli około dwóch tygodni .Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca –P. Jolanta Kucaba, członkowie: P. Izabela Dobrowolska, P. Grażyna Muca oraz P. Dominik Wójtowicz dokonała wyboru najciekawszych prac biorąc pod uwagę: estetykę wykonania, kreatywność i największy stopień samodzielności.

Czytaj więcej: Mój wymarzony prezent od św. Mikołaja

Projekt "Mały miś w świecie wielkiej literatury"

Projekt zawitał do Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzu

W miesiącu wrześniu 2018r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego wspólnie z wychowawcą P. Magdaleną Nowak przystąpili do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. ,, Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego organizatorem jest Grupa MAC.S.A

Głównym celem projektu jest upowszechnianie idei czytelnictwa poprzez jego promowanie oraz rozwijanie, min. we współpracy z przedszkolami.

Czytaj więcej: Projekt "Mały miś w świecie wielkiej literatury"

Patriotyczny strój sportowy

Patriotyczny strój sportowy – konkurs

W tym szczególnym dla Polski roku, roku setnego jubileuszu Odzyskania Niepodległości podejmowanych jest wiele przedsięwzięć w darze dla Ojczyzny.
Dzień 23 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Krzu okazał się Dniem Patriotycznego Stroju Sportowego. Tego dnia uczniowie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Panią Beatę Mirosław nauczyciela wychowania fizycznego i przyszli do szkoły w przygotowanym przez siebie stroju biało- czerwonym.
Konkurs rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Państwowego.Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.

Zdjęcia

Opracowała: Beata Mirosław

„Konopnicka dla Niepodległej”

„Konopnicka dla Niepodległej” - konkurs


„Nie przyszłam po to, by pieścić wam uszy.
I z kwiatów składać wiązankę różową,
lecz by niedoli milczącej dać słowo
i sięgnąć do waszej duszy!”

Szkoła Podstawowa imienia Marii Konopnickiej w Krzu wzięła udział w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Konopnicka dla Niepodległej”.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 48 imienia Józefa Hallera w Gdańsku.
Celem konkursu było:
rozwijanie zainteresowań,
upowszechnianie wśród dzieci utworów Marii Konopnickiej,
kształtowanie umiejętności przekazywania w formie plastycznej własnych przemyśleń
i refleksji,
kształtowanie postaw patriotycznych, wychowania dla wartości
oraz uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej: „Konopnicka dla Niepodległej”

POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 26.11.2018r. w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzu odbyła się coroczna impreza pod nazwą MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. W tym roku przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego wraz z wychowawcą i koordynatorem przedsięwzięcia- P. Magdaleną Nowak zaprosiły do współpracy klasy I-III wraz z Paniami: Renatą Popiołek oraz Beatą Mirosław.

Czytaj więcej: POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA

TROSKA O ZDROWIE TO PODSTAWA

23.11.2018r. uczniów naszej szkoły odwiedziła z zapowiedzianą wcześniej wizytą pielęgniarka środowiskowa z ZOZ w Krężnicy Okrągłej- p. Jola Giza, która przeprowadziła pogadankę nt. higieny ciała i higieny jamy ustnej. Podczas spotkania udało się pozyskać informacje o naszym zdrowiu, począwszy od zdefiniowania pojęć: higiena ciała oraz higiena jamy ustnej. Nasz gość przypomniał o złotych zasadach troski o zdrowie, ze szczególnym uwzględnieniem: codziennego mycia rąk, zębów po posiłkach; mycia włosów wg. Stopnia ich przetłuszczania się; obcinania paznokci; mycia owoców, warzyw; codziennej kąpieli lub prysznica; obowiązkowej zmiany ubrania i bielizny każdego dnia; higieny uszu. Ponadto P. Jola nakreśliła, jak powstaje i przebiega wszawica, choroba brudnych rąk czy zatrucia pokarmowe. Ważną rzeczą jest to, aby jeśli dzieci są bardzo małe i jeszcze nieporadne w utrzymaniu higieny ciała pomagali rodzice lub starsze rodzeństwo. A w sytuacji dostrzeżenia jakichś niepokojących objawów związanych z higieną ciała czy jamy ustnej zgłosili się do lekarza, pielęgniarki czy stomatologa. Na zakończenie pogadanki, po której pojawiła się lawina nurtujących pytań dotyczących zdrowia, gość wręczył im zdrowotne kolorowanki.

Dziękujemy P. Joli za pomoc w zorganizowaniu edukacyjnego spotkania i mamy nadzieję, że nie będzie ono ostatnim.

Tekst i foto: Magdalena Nowak

100-lecie szczypiornistów w Polsce

Pierwszy mecz piłki ręcznej w naszym kraju rozegrano w 1918 roku w Szczypiornie, który obecnie jest jedną z dzielnic Kalisza. Z okazji jubileuszu 100-lecia piłki ręcznej w Polsce odsłonięto pomnik szczypiornistów. Jest to rzeźba zatytułowana „Piłkarze ręczni”, wykonana z brązu, waży 800 kg, a w najwyższym punkcie mierzy 3 metry. Pomnik stanął przed halą Arena Kalisz, a jej odsłonięcie poprzedził mecz towarzyski z obecnymi mistrzami Europy w piłce ręcznej: Polska – Hiszpania.

Czytaj więcej: 100-lecie szczypiornistów w Polsce

Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-czytelniczego

Z okazji nadania Szkole Podstawowej w Krzu imienia Marii Konopnickiej został ogłoszony konkurs pt. „ Projekt okładki książki Marii Konopnickiej” . W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów klas I - VI, którzy za swoją twórczość artystyczną zostali nagrodzeni książkami naszej patronki oraz pamiątkowymi dyplomami. Prace konkursowe można zobaczyć na korytarzu szkolnym, obok biblioteki.

Organizator konkursu: M. Rosińska-Adamiec

Zobacz zdjęcia nagrodzonych prac

„Wąsy Marszałka Piłsudskiego” - rozstrzygnięcie konkursu

Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa, Marszałek – znany był z bujnych wąsów. Nosił je z konieczności. Będąc na zesłaniu na Syberii, wziął udział w buncie więźniów. Jeden z rosyjskich strażników wybił mu kolbą karabinu dwa przednie zęby. Marszałek Piłsudski zapuścił wtedy wąsy, aby zasłonić usta. Nosił je od młodości aż po starość i stały się one jego znakiem rozpoznawczym.

Czytaj więcej: „Wąsy Marszałka Piłsudskiego” - rozstrzygnięcie konkursu

POKAZ HISTORYCZNY ,,KU NIEPODLEGŁEJ”

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Grupa Artystyczna REKONSTRUKTO przybyła do uczniów naszej szkoły z patriotycznym pokazem   historycznym. W programie spotkania, które odbyło się 19.11.2018r. znalazły się: przedstawiona w niezwykle barwny sposóblekcja historii, upamiętniająca dążenia niepodległościowe, informacje o najważniejszych narodowych powstaniach, min. kościuszkowskim, okresie Księstwa Warszawskiego, listopadowym, styczniowym czy okresie I wojny światowej. Uczniowie poznali bliżej sytuację naszej Ojczyzny pod zaborami, rangę i zakres działania marszałka Piłsudskiego oraz legionów. Dopełnieniem całego przedsięwzięcia było poznanie i przymierzenie strojów epokowych (min. szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I brygady Legionów Polskich, które założyli chętni: Karolina, Wiktor, Krystian i inni- a było im w nich naprawdę do twarzy). Ponadto dowiedzieli się także jak wyglądał ekwipunek oraz uzbrojenie walczących.

 Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności praktyczne (sztuka walki wręcz) pozostaną na długo w naszych sercach i pamięci.

Zdjęcia z pokazu

Tekst i foto: Magdalena Nowak

Msza święta w intencji Ojczyzny.

Obchodzone w tym roku  Święto Niepodległości miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ mija sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość.

W dniu 11 listopada delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzu wzięła udział we Mszy świętej, która odprawiana została w kościele parafialnym w Bełżycach  w intencji Ojczyzny. Po mszy św. odbyło się złożenie kwiatów i  zapalenie zniczy pod pomnikiem, oddając tym samym hołd wszystkim poległym, walczącym o wolną Polskę.

Zdjęcia z uroczystości

Konkursy ”11 listopada w bieli i czerwieni” i „100 Bohaterów na 100 Lat Niepodległości”

Rok 2018 jest rokiem upamiętniającym setną rocznicę odzyskania  przez Polskę Niepodległości. Nasza szkoła bardzo aktywnie włącza się w  działania związane  z upamiętnieniem tej wspaniałej rocznicy. Z tej okazji, aby zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego zostały ogłoszone dwa konkursy historyczno – plastyczne.

Czytaj więcej: Konkursy ”11 listopada w bieli i czerwieni” i „100 Bohaterów na 100 Lat Niepodległości”