Rok Marii Konopnickiej jest wydarzeniem popularyzującym poezję, czytanie i recytowanie wierszy. Włączając się w obchody tego święta w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzu zorganizowany został międzyszkolny konkurs recytatorski pod hasłem „Przedszkolak w świecie poezji Marii Konopnickiej.”

Konkurs skierowany został dla dzieci 4, 5 i 6-letnich:

• ze Szkoły Podstawowej im Jana Kochanowskiego w Poniatowej Kolonii,

• ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kraczewicach,

• ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzu.

Odbył się on 31 maja 2022 roku. Do recytacji przystąpiło 17 uczestników wyłonionych wcześniej w eliminacjach szkolnych. Występy małych artystów oceniało jury w składzie : Pani Aldona Wenarska - Redaktor Naczelna „Gazety Bełżyckiej”– Przewodnicząca jury, Pani Dorota Dudek – nauczyciel języka polskiego, Pani Agata Oświecińska – nauczyciel języka polskiego, Pani Elżbieta Taciak – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Przy ocenie wzięto pod uwagę dobór tekstu i jego opanowanie pamięciowe, wyrazistą mowę, intonację, tempo mówienia oraz ogólny wyraz artystyczny (gest sceniczny, element ruchu, strój).

Laureatami zostali:

W kategorii wiekowej 4- latki
I miejsce – Alicja Oświecińska – SP Kraczewice - „Ogródek”
II miejsce – Daria Tylus – SP Kierz - „Tęcza”
III miejsce – Oliwia Król – SP Poniatowa Kolonia – „Wielkie pranie”

W kategorii wiekowej 5- latki

I miejsce – Jan Wierzchoń – SP Kraczewice – „Stefek Burczymucha”

II miejsce – Piotr Bieleń – SP Poniatowa Kolonia – „Dzień dobry”

III miejsce – Zuzia Czępińska – SP Kierz – „Sposób na laleczkę”

W kategorii wiekowej 6- latki

I miejsce – Natalia Besztak – SP Kierz - „Kukułeczka”

II miejsce – Franio Czępiński – SP Kierz - „Bociek”

III miejsce – Kamil Kielar – SP Poniatowa Kolonia - „Pszczółki”

Laureatom wręczono nagrody, wszyscy otrzymali dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali także drobne prezenty.

Sponsorem nagród, dyplomów i poczęstunku dla dzieci w konkursie recytatorskim „Przedszkolak w świecie poezji Marii Konopnickiej” był Pan Łukasz Czarnota – Agro Godex z Godowa.

Serdecznie dziękujemy.

Beata Mirosław,