2 kwietnia to dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Tego dnia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, kiedy bardziej niż zwykle wspieramy czytanie najmłodszym i celebrowanie zwyczaju wspólnej lektury. Przedszkolaki zostały zapoznane z postacią Hansa Christiana Andersena i jego twórczością. Wychowawczyni czytała dzieciom bajki. To właśnie czytanie jest niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Książka u małego czytelnika wzbudza naturalną chęć zdobywania wiedzy o otaczającym świecie, uczy skupienia i koncentracji, usprawnia pamięć, umiejętności słuchania drugiej osoby, pomaga znaleźć odpowiedzi, a co najważniejsze – wspólna lektura wzmacnia nasze relacje.

Dzielna „Calineczka”, urocze „Brzydkie kaczątko”, smutna „Dziewczynka z zapałkami” i mrożąca krew w żyłach „Królowa śniegu” to najbardziej znane postacie bajkowe, jakie stworzył Hans Christian Andersen. Lecz nie jedyne, jakie zasilają szeregi baśniowych bohaterów wymyślonych przez pisarzy dla dzieci. Są też inne klasyczne utwory dla dzieci, chociażby „Baśnie braci Grimm” – opowieści napisane przez dwóch rodzonych braci i niemieckich pisarzy, Wilhelma Karla Grimma i Jacoba Karla Grimma, którzy większość swoich dzieł publikowali wspólnie.

Przedszkolaki oglądały ulubione książki z naszej przedszkolnej biblioteczki i pięknie o nich opowiadały. Wykonały również prace plastyczne - okładki swoich ulubionych książek oraz oglądały bajki „Calineczka” i „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Ten dzień upłynął wszystkim bardzo wesoło i interesująco.

Beata Mirosław
wychowawczyni oddziału przedszkolnego