Naczynia z Bolesławca zna cały świat, poznaliśmy je i my. Dnia 12 marca 2022 roku wybraliśmy się do Magazynu Centralnego Manufaktury Bolesławiec w Tereszynie k/Lublina i dekorowaliśmy naczynie użytkowe – kubek – metodą stempelkową, która wykorzystywana jest od XVIII wieku.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z krótką historią Manufaktury w Bolesławcu. Poznaliśmy proces powstawania ceramiki od momentu pobrania surowca z ziemi, poprzez malowanie, szkliwienie, po wypalanie w piecu w wysokiej temperaturze. Następnie poznaliśmy na czym polega metoda stempelkowa, przedstawione zostały nam wzory dostępnych stempli do malowania i wspólnie z warsztatowcami ćwiczyliśmy prawidłowe ruchy ręką na próbnych naczyniach. Po tym instruktarzu każdy z nas otrzymał naczynie i dekorował swoje prywatne dzieło sztuki.

A oto 5 powodów, dzięki którym uczestniczyliśmy w warsztatach ze zdobienia ceramiki w Manufakturze Bolesławiec w Tereszynie:

1. Jedyne takie
Unikatowy charakter i temat zajęć jedyny w województwie lubelskim.

2. Niecodzienne
Zajęcia wydobywają ukryte talenty artystyczne uczestników.

3. Wyjątkowe
Zajęcia uczą dokładności, cierpliwości i uważności, co przekłada się na lepsze skupienie w kasie i wyższe wyniki w nauce.

4. Relaksujące
Zajęcia uspokajają i wyciszają grupę, gdyż są pozbawione rywalizacji.

5. Artystyczne
Po zajęciach uczeń otrzymuje fizyczną rzecz – wyrób własnych rąk.

Magazyn Centralny Manufaktury Bolesławiec w Tereszynie to miejsce przyjazne uczniom. To właśnie tam świat kręci się wokół kropeczki koloru kobaltowego – znaku rozpoznawczego ceramiki bolesławieckiej.

Dziękuję za wspaniale spędzone sobotnie popołudnie właścicielom Manufaktury Bolesławiec oraz załodze, dzięki której była to profesjonalna zabawa, a my rozwijaliśmy swoje umiejętności manualne, sprawiając, że dzieje się magia – czas na chwilę się zatrzymuje, zmysły odprężają, a nasza kreatywność eksplodowała.

Ten wieczór zakończyliśmy na poczęstunku w Restauracji McDonald.

Beata Mirosław
organizator wyjazdu

   
© ALLROUNDER