Z okazji Światowego Dnia Wody, obchodzonego 22 marca, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej z Torunia pn.„ Zróbmy szum wokół wody”. Na zajęciach świetlicowych uczniowie zapoznali się z materiałami przesłanymi przez organizatora akcji: „Woda jako globalne wyzwanie” oraz „Woda w kryzysie klimatycznym”. Podczas wspólnej dyskusji z uczniami nie zabrakło wielu argumentów dotyczących znaczenia wody w codziennym życiu człowieka oraz jak rozsądnie korzystać z zasobów wody. W 2015 roku ONZ wyznaczyło 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku. Cele obejmują szeroki zakres wyzwań, ale szóstym celem jest ”czysta woda i dostęp do urządzeń sanitarnych dla wszystkich”. Setki milionów ludzi na świecie nadal nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, sanitariatów i punktów mycia rąk. Woda jest wspólnym dziedzictwem ludzi, a obowiązkiem każdego człowieka jest o nią dbać. Ze względu na ograniczenie zasobów wody, istotne jest ciągłe opracowywanie coraz to lepszych technologii jej odnawiania tj. oczyszczanie oraz uzdatnianie. Woda to prawo każdego człowieka, dlatego istotne jest prowadzenie działań mających na celu zapewnienie wszystkim ludziom „bezpiecznej wody”.

„ Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (...)”

Antoine de Saint-Exupery