Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 5 września odbyła się 9. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 10. Września.  Naszym celem było, aby  jak najpełniej wszyscy mogli  przeżyć treść czytanych przez nich słów. Oprócz tradycyjnego czytania z podziałem na role, z książką w ręku przygotowaliśmy  krótki test wiedzy o utworze. Uczniowie bardzo żywo reagowali na treść dramatu, zwłaszcza na kunszt gry aktorskiej najmłodszych lektorów.

W role wcielili się:

Balladyna- Julka żelechowska kl. VI

Kostryn – Julka Winiarska kl. VII

Grabiec- Gabrysia Ziółek kl. VIII/Kacper Dziak kl. IV

Matka Balladyny- Weronika Michalak kl. VIII

Goniec – Paulina Rudzka kl. VIII

Szlachta- Natalia Wideńska kl. VII

Chochlik – Alan Rosiński kl. IV

Skierka  - Maja Tokarzewska kl. IV

Służba zamkowa- Kacper  Żydek kl.  VII

Nauczyciele przygotowujący akcję „Narodowe Czytanie” : Pani Małgorzata Rosińska- Adamiec i Pani Monika Zielińska.

Oprac. Monika Zielińska.