"MŁODOŚĆ WOLNA OD PAPIEROSA"

Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Niewinne branie papierosa, "puszczanie dymka" dla szpanu, mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny. Bez papierosa nie może żyć, funkcjonować, staje się nerwowy i niecierpliwy.

SKUTKI FIZYCZNE PALENIA PAPIEROSÓW: Kaszel, zadyszka, brak energii, słaba koncentracja, matowa skóra, palce odbarwione przez nikotynę, przedwczesne zmarszczki, obniżona płodność, ryzykowna ciąża, zagrożenie dziecka, uszkodzone kubki smakowe, żółte zęby, rak płuc, wylew, atak serca - lista nie ma końca... Złe krążenie, gangrena, amputacje.

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Światowy Dzień bez Papierosa co roku organizowany jest na całym świecie 31 maja. Nad przebiegiem tego dnia czuwa Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization). Dzień ten jest częścią planu WHO "Europa wolna od dymu tytoniowego". W Polsce miliony palaczy stara się powstrzymać od palenia 31 maja już od 1991 roku.

***

M. Zielińska