Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi 2014 był obchodzony pod hasłem "Zmieniaj nawyki - nie klimat!".

          Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

       Tradycją jest masowe obchodzenie Dnia Ziemi na festynie na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Festyn ma charakter wielofunkcyjny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Po kilku latach przerwy do programu obchodów powróciły prezentacje polskich parków narodowych, zaproszono 23 parki, które na Polu Mokotowskim zaprezentowały swoją ofertę przyrodniczą, edukacyjną i turystyczną. Tematem przewodnim wszystkich prezentacji był klimat.

         My także chcemy przez zabawę uczyć jak zmienia się klimat, jak można niwelować skutki jego zmian i jak przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Dlatego uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji i poprzez powtórne wykorzystanie papieru stworzyli ekologiczne urządzenia z niepotrzebnej makulatury, która najprawdopodobniej trafiłaby na wysypisko śmieci, albo po prostu spalona w piecu. Każda klasa wykorzystując makulaturę i własny pomysł wykonała dowolne urządzenie wykorzystywane na co dzień w domu, szkole, przedszkolu np. radio, komputer, telewizor, suszarkę do włosów czy piekarnik. Do zrobienia tych urządzeń wykorzystali gazety, kartony, skrawki bibuły - dając drugie życie niepotrzebnej już makulaturze.

        W zabawie wzięły udział wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne. Drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. Spotkanie zostało poprzedzone występem uczniów kl. IV z Koła ekologicznego w inscenizacji pt. „Sprawa dla Ekologa”, w którym wyjaśnili znaczenie słowa recykling.

Opracowanie: Małgorzata Rosińska-Adamiec

   
© ALLROUNDER