W dniu 29.03.2019r. na zaproszenie P. Magdaleny Nowak -uczniów z Oddziału przedszkolnego odwiedziła z zapowiedzianą wizytą przesympatyczna bibliotekarka

1. Agnieszka Piłat. Nasz gość jest na co dzień pracownikiem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycachi doskonale promuje czytelnictwo i kontakt ze teatrem wśród najmłodszych milusińskich, zwłaszcza z terenów wiejskich.

Tym razem P. Agnieszka przybyła do nas z japońskim teatrzykiem Kamishibai(jap.紙芝居kami-shibai, kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka) – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai (scena). Każda zaś karta z tyłu zawiera treść danej prezentowanej sceny. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy.

Na prośbę wychowawcy klasy została przybliżona historia znanej nam książki dla dzieci

1. ,,O rybaku i złotej rybce”. Na zestawie kartonowych plansz prezentowanych przez bibliotekarkę, poznaliśmy kolejne perypetie trojga bohaterów: dobrego i pokornego rybaka, jego pazernej na bogactwo żony oraz cierpliwej złotej rybki. Dzięki animowanej opowieści dzieci dowiedziały się, że bogactwa świata nie czynią ludzi szczęśliwymi, ale sama radość

z bycia razem z najbliższymi staje się  miernikiem prawdziwego szczęścia.

Po kilkunastominutowym przedstawieniu teatralnym uczniowie z niebywałą radością

i trafnością odpowiadali na pytania dotyczące usłyszanej i obejrzanejhistorii. Całość zaś dopełniała niezwykła, iście aktorska gra narratorki.

Drugą część spotkania została poświęcona części praktycznej. Dzieci miały szansę wziąć udział w prawdziwych potyczkach i konkurencjach konstrukcyjno-manualnych. Do wyboru miały wedle kategorii wiekowej: memo z rybkami, łowienie rybek magnetyczną wędką, akwarium, puzzle 3D z rybką czy muzyczny basen z malutkimi rybkami.

Punktem kulminacyjnym wizyty było wykonanie pamiątkowych rybek (udekorowanie szablonów przyniesionych przez gościa z jedne strony, zaś z drugiej- namalowanie życzenia). Dopełnieniem całości stało się wykonanie pamiątkowego zdjęcia z P. Agnieszką.

Składam serdeczne podziękowania naszemu gościowi za niezwykle miłe i atrakcyjne spotkanie, które przyniosło oczekiwany efekt edukacyjny. Mamy nadzieję, że spotkanie to będziemy mogli wkrótce powtórzyć.

Tekst: Magdalena Nowak

Foto: Katarzyna Markowska-Pastuszka