KSIĄŻKA NIEZAWODNYM PRZYJACIELEM DZIECI

W miesiącu listopadzie 2018 r najmłodsi uczniowie Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzu wraz z wychowawcą- P. Magdaleną Nowak wewspółpracy z Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Bełżycachprzystąpili do projektu upowszechniającego ideę czytelnictwa wśród najmłodszych.

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Dobrze zaś dobrane książki rozwijają intelekt i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

Tak więc wspólne czytanie nie tylko staje się sposobem spędzania czasu wolnego, jak również buduje trwałe relacje i więzi społeczne między najbliższymi członkami rodziny (rodzice, dziadkowie).

„Mała książka - wielki człowiek” to pilotażowy projekt skierowany do trzylatków. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajduje się także broszurka informacyjna dla rodziców maluchów, która informuje o korzyściach wynikających z codziennego czytania dzieciom. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce jakim jest biblioteka i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

tekst: Magdalena Nowak- nauczyciel przedszkola