W dniu 15.10.2018r. miał miejsce międzyklasowy KONKURS NA POŻYWNY KOKTAJL WARZYWNO-OWOCOWY. Do rywalizacji z wielką ochotą przystąpili uczniowie klas 0-III SP wraz z nauczycielami. Mając na uwadze, że jesień jest w pełni, a i stopień sezonowych zachorowań rośnie, postanowiliśmy przygotować coś smacznego i rozgrzewającego, co wzmocni nas na co dzień, dostarczy energii i radości każdego dnia. Podczas wykonywania koktajli dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i zaangażowaniem. Komisja konkursowa (prawdziwi degustatorzy) w składzie: P. Monika oraz P. Grażynka dokonały niezwykłej oceny pod względem: estetyki wykonania i walorów smakowych. Werdykt był sporym, aczkolwiek radosnym zaskoczeniem. Wszystkie klasy zajęły I miejsca i otrzymały z rak organizatora konkursu- P. Magdaleny Nowak pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Poniżej przedstawiam propozycje wykonywanych koktajli i zachęcam do ich wykorzystywania w codziennym jadłospisie, bądź modyfikacji składników wedle preferencji żywieniowych

Przepis I

Składniki: burak czerwony,opakowanie mrożonych truskawek,  banan, duża śmietana 18% lub duży jogurt naturalny.

Owoce i warzywa obrać, pokroić na małe kawałeczki, połączyć ze śmietaną lub jogurtem i zblendować.

Przepis II

Składniki:  jabłka,  banany,  kiwi,  marchewka

Owoce i warzywa obrać, pokroić na małe kawałeczki i całość zblendować.

Przepis III

Składniki: mrożone truskawki, puszka brzoskwiń, jogurt naturalny, cukier do smaku, serek homogenizowany o smaku waniliowym, owoce do dekoracji: winogrona, mandarynki

Truskawki zblendować z cukrem w osobnym naczyniu, podobnie jak brzoskwinie. Następnie zmiksować serek z jogurtem. Obrać i pokroić owoce.

Sposób ułożenia w pucharkach: na spód naczynia wlewamy mus truskawkowy, następnie jogurt. Na wierzch zaś mus brzoskwiniowy. Całość dekorujemy owocami

Smacznego!!!

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję wygranej i życzę, aby stali się prawdziwymi specjalistami od zdrowej żywności.

opr. Magdalena Nowak