Szkoła Podstawowa w Krzu zakończyła realizację projektu ,,Razem odkryjmy świat programowania - szkolenia dla nauczycieli i uczniów z podregionu lubelskiego''w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020, Oś Priorytetowa nr 3 ,,Cyfrowe kompetencje społeczeństwa” Działanie nr 3.2 ,,Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej'' współfinansowanego     z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  Projekt realizowany był przez Fundację VCC w partnerstwie z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Fundacją „Wschodni Klaster Innowacji”.

W ramach projektu pięciu nauczycieli z naszej szkoły zostało przeszkolonych w zakresie programowania i nauczania programowania w klasach I – III. Nauczyciele otrzymali materiały dydaktyczne do prowadzenia zajęć w formie papierowej i elektronicznej, zestaw pomocy dydaktycznych do realizacji zadań praktycznych z uczniami, komputer przenośny, oraz dostęp do platformy e-learningowej wraz ze wsparciem mentora.

Uczniowie  uczestniczyli w zajęciach z zakresu programowania w środowisku Scratch w wymiarze 30 godzin lekcyjnych, które realizowane były podczas zajęć pozalekcyjnych, w formie warsztatów.

Ostatnim elementem były zajęcia wyjazdowe z programowania, które odbyły się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 05 czerwca 2018 roku. Oprócz KUL-u uczniowie zwiedzili Stare Miasto oraz dziedziniec Zamku Lubelskiego, następnie udali się na spacer po Placu Litewskim. Dzieci bardzo zainteresowały znajdujące się tam fontanny.

Kolejnym etapem naszej wycieczki  była wizyta w McDonaldzie, skąd udaliśmy się już do domu.

Główny cel projektu,  czyli rozwój kompetencji cyfrowych, w tym umiejętności ściśle informatycznych  został zrealizowany i przyczynił się do podniesienia kompetencji w zakresie programowania i nauczania programowania wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Opr.  J. Kucaba