21 kwietnia, o godz. 9.00, na Rynku w Bełżycach uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami: panią Grażyną Mucą, Małgorzatą Węglińską i Moniką Zielińską rozpoczęli 6 Rajd im. majora „Zapory”. 19- kilometrowa trasa prowadziła przez wieś Czółna, gdzie w lipcu 1944 „Zaporczycy” zetknęli się po raz pierwszy z Armią Czerwoną i nieomalże cudem uniknęli rozbrojenia i internowania, Niedrzwicę Dużą, gdzie dowódcą placówki podlegającej „Zaporze” był por. Szczepan Żelazny ps. „Żaba”, aż do Niedrzwicy Kościelnej. Na uczestników czekały liczne atrakcje: poczęstunek przy suto zastawionych stołach w Czółnach, piknik wojskowo-historyczny w Niedrzwicy Dużej, ognisko, koncerty lokalnych orkiestr, stoiska promocyjne komandosów z JWK Lubliniec oraz 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, diorama historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, a także konkurs wiedzy historycznej.

Serdecznie podziękowanie kierujemy do pani Beaty Igras, która wspierała nas prywatnym środkiem lokomocji.

opr: Monika Zielińska