MARSZ PAMIĘCI...

W sobotę 30 września 2017 roku  w ramach Rajdu mjra cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w  „Marszu Pamięci 2017”. Rajd rozpoczął się o godzinie 10.00 w na Rynku w Bełżycach, jego trasa przebiegała przez Kierz, gdzie maszerujący zostali powitani przez  Dyrektora Szkoły Podstawowej Panią Jolantę Kucabę. Na terenie szkoły zostały rozpalone ogniska, przy których można było  posilić się pieczonymi kiełbaskami, wypić kawę, herbatę , zjeść ciastko. Pogoda sprawiła nam wielką niespodziankę, a mieszkańcy Lubelszczyzny jednym głosem mówili, że to cud i że major „ZAPORA” wymodlił wszystkim słońce…

Szliśmy przez miejsca okupione krwią i życiem ludzi walczących o polskość tych ziem; szliśmy drogami walk partyzantów i rodzin,  które żywiły i ukrywały Ich w swoich domostwach.


Podziwialiśmy naszą piękną Ojczyznę – piękną zielenią, porządkiem, skromnością i życzliwością gospodarzy, oddając cześć i honor pomordowanym za wolność i niepodległość ojczyzny, pamiętaliśmy i pamiętamy o wszystkich naszych Bohaterach. Puntem kulminacyjnym naszego wędrowania była miejscowość Szczuczki, w której 1 października 1939 roku hitlerowcy zamordowali 102 mężczyzn, a ich ciała złożyli w ówczesnej szkole podstawowej i spalili budynek. W miejscu, gdzie zostały złożone ciała pomordowanych wybudowano kaplicę - pomnik.

Przeszliśmy ok. 20 km . To tak dużo i tak mało… To cały dzień, ale to tylko jeden dzień…

Dziękujemy wszystkim za wszystko.

opr.: Monika Zielińska