3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dnia 10 maja 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas I-VI pod kierunkiem p. Renaty Popiołek i Beaty Igras przygotowali program artystyczny o patriotycznej wymowie. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie młodzi artyści przypomnieli  jakie  ważne święta obchodzimy w maju oraz wyjaśnili w przystępny sposób co działo się w naszym kraju  3 maja 1791 roku.

Poezja przeplatana pieśniami patriotycznymi spowodowała, że nie jednemu zakręciła się łezka w oku. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor  podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie akademii będącej dla całej społeczności uczniowskiej wspaniałą lekcją patriotyzmu. Powaga treści, oprawa muzyczna oraz współgrająca z całością dekoracja sprawiły, że zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli występ.

opr: Beata Igras