Woda to skarb zarówno dla człowieka, jak i całej Ziemi, bez niej nie istniałoby życie. Dlatego też 22 marca obchodzi się Światowy Dzień Wody, podkreślając jej znaczenie.

Tego dnia w naszej szkole zorganizowano dla uczniów klas I-III zajęcia, a ich głównym celem było:

  • uświadomienie  funkcji wody w życiu człowieka,
  • wpajanie zdrowych nawyków żywieniowych,

    -    poznanie sposobów oszczędzania wody w życiu codziennym.

Na początku spotkania uczniowie rozmawiali o wodzie określali jej smak, zapach i kolor. Odpowiadali na pytania: do czego potrzebna jest woda i dlaczego powinniśmy ją oszczędzać. Poznali jej trzy stany skupienia. Z zaciekawieniem wysłuchali opowiadania pt. „Wróżka z Kryształowego Jeziora”, z którego wyciągnęli wniosek, że wodę należy szanować, ponieważ tej nadającej się do picia jest coraz mniej.

Następnie każdy uczeń na papierowej kropelce zapisał ułożone przez siebie hasło o wodzie. Na koniec spotkania  wspólnie wykonano  plakat pod tytułem ,,Dzień Wody”, obrazujący znaczenie wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin.

Po zajęciach wszyscy otrzymali odznakę „Przyjaciela wody”.

Również w oddziale przedszkolnym świętowano Dzień Wody. Dominował kolor niebieski, który kojarzy nam się z wodą. Dzieci uczestnicząc w konkursach przygotowanych przez Panią Beatę Mirosław mogły wykazać się zdobytą wiedzą na temat wody, jej znaczenia, sposobów oszczędzania oraz drogi jaką pokonuje zanim trafi do naszych mieszkań. 

Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Co pływa w wodzie, a co tonie? Jak zatruwana jest woda? Do czego używamy wody?

Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać,   a więc nie marnujemy WODY!

Dnia 20 marca w poniedziałek przedszkolaki obchodziły równie ciekawe święto: Dzień Słońca. Tego dnia dzieci uczyły się, jak ważne jest słońce dla każdego organizmu żyjącego na naszej planecie. Dzieci dowiedziały się również, że słoneczko może być dla nas niebezpieczne, gdy nie będziemy się przed nim odpowiednio chronić. Przedszkolaki wzbogaciły wiedzę i słownictwo na temat Układu Słonecznego, doskonaliły umiejętność rozróżniania żółtego koloru, rozwijały inwencję twórczą poprzez improwizację ruchową, ćwiczyły koncentrację i równowagę oraz rozwijały wyobraźnię. 

 

 

 opr.: Renata Popiołek, Beata Igras i Beata Mirosław

   
© ALLROUNDER