Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

Balon nie nadmuchany nigdzie nie poleci, samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki”.

Dlatego w dniu 8 listopada uczniowie z klas 0, I, II, i III  wraz z wychowawczyniami  przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę - wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię.

Tego dnia przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa, ciemny chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy sok, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w podjętej akcji. Zaangażowali się w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie oni dostarczyli produkty potrzebne do zorganizowania zdrowego śniadania. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju, masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa, płatki, soki i mleko. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt.

Po takim posiłku nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania. Udział naszych uczniów w programie „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomość dzieci i rodziców, na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Oprac. Renata Popiołek

Zdjęcia: Beata Igras