„Lublin znany i … nieznany”

Wycieczki to czas kiedy wyjeżdżamy, aby poznać nowe krajobrazy, osobliwości przyrody czy zabytki historyczne. 25 października 2016 roku została zorganizowana wycieczka do Lublina. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Krzu. Organizatorem wyjazdu była Pani Beata Mirosław – wychowawczyni klasy VI, a opiekunem Pani Ewa Pruszkowska – wychowawczyni klas IV-V.

Zbliżający się 1 listopada to czas, który przypomina nam o powinności odwiedzania cmentarzy, ale też daje okazję do edukacji na ten temat. Cmentarz przy ulicy Lipowej to jedna z najpiękniejszych i najstarszych nekropolii w Polsce, datowany już na 1794 rok. Zwiedzanie zaczęliśmy od bramy głównej. Pierwsza część trasy wiodła przez cmentarz rzymskokatolicki z najstarszą częścią. Znajdują się tam najstarsze nagrobki, o przepięknej stylowej architekturze, ze starymi porcelankami oraz ciekawymi inskrypcjami. Zbiorowa mogiła więźniów zamku lubelskiego, zamordowanych 24 lipca 1944 r., mogiła Powstańców 1863 r., mogiły żołnierzy armii austro-węgierskiej z I wojny światowej, żołnierzy AK i uczestników walk 1939 r., grób Piotra Ściegiennego, mogiła katyńska, grób Edwarda Wojtasa, który stracił życie w katastrofie smoleńskiej, to były nieliczne przykłady miejsc, przy których się zatrzymywaliśmy. Zwiedzaniu towarzyszył nastrój skupienia, refleksji i zadumy.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu było kino Cinema City w Plazie. Wybraliśmy się na film „Jak zostać kotem”. Była to przezabawna opowieść, przynosząca odpowiedzi na odwieczne pytania – ile żyć mają koty? oraz czy mruczki zawsze spadają na cztery łapy? Główny bohater  biznesmen uzależniony od pracy prowadzi bardzo szybkie życie. W pogoni za zbudowaniem najwyższego wieżowca zapomina o o rodzinie i urodzinach córki. Pewnego dnia zostaje uwięziony w … ciele kota. Prowadzi to do serii zaskakujących wydarzeń. W roli kota... nasz aktor Tomasz Kot, który gra pierwsze … wąsy w dubbingu.

W programie wycieczki znalazła się przede wszystkim najbardziej przez nas wyczekiwana Telewizja Lublin – TVP 3. Po wyjątkowych przestrzeniach TVP oprowadzał nas Pan przewodnik, znający specyfikę produkcji telewizyjnej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od głównego studia nagrań, gdzie ujrzeliśmy niezliczoną ilość świateł i kamer oraz mikrofonów. W tym studio nagrywany jest popularny program „Jeden z dziesięciu”. Pan przewodnik opowiadał nam o tajemnicach telewizji i magicznych sztuczkach związanych z grafiką komputerową, światłem i scenografią. Zwiedzaliśmy pomieszczenia zwane reżyserkami, skąd ekipa kieruje nagrywanym „na żywo” programem. Fascynującym było to, że mogliśmy zobaczyć, jak wygląda produkcja telewizyjna podczas przygotowań do nagrania programu „Panorama Lubelska”. Ten proces jest niezwykle trudny i wymaga pełnego profesjonalizmu. Następnie byliśmy w studio nagrań pogody. Jest to małe pomieszczenie, w którym na niebieskim tle kiedyś prezenterka zapoznawała telewidzów z prognozą pogody. Niektórzy z bardziej śmiałych próbowali swoich sił mierząc się z wykonaniem zadania prezentera pogody czy prowadzącego Panoramę Lubelską.

Kolejnym miejscem było Centrum Historii Sportu w Lublinie, które oficjalnie zostało otwarte 21 października 2016 roku. Znajduje się ono w pomieszczeniach Areny Lublin. Centrum to sportowa historia naszego regionu, gdzie możemy obejrzeć  wystawę osiągnięć lubelskich sportowców. Ekspozycje bardzo nas zainteresowały: dział lekkoatletyczny, bokserski, piłki ręcznej, piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, kolarski i największy żużlowy. Podziwiać mogliśmy również zdjęcia i dyplomy, medale, wśród nich olimpijski medal z 1976 roku, jako jeden z najcenniejszych eksponatów muzeum, puchary, stare buty piłkarskie, lekkoatletyczne kolce i pamiątkowe trofea zdobyte na całym świecie.

Będąc już na terenie Areny Lublin nie mogliśmy sobie odmówić wycieczki na stadion, który został otwarty dopiero we wrześniu 2014 roku. Dzieci weszły wejściem dla VIP-ów i zobaczyły od środka wszystkie pomieszczenia. W sali konferencyjnej poczuły się jak prawdziwi piłkarze i trenerzy siedząc na miejscach, w których udzielane są wywiady podczas konferencji prasowych. Zwiedzaliśmy loże VIP-ów, lożę prezydenta i restaurację. Bardzo duże wrażenie zrobiło na nas wyjście na taras widokowy. Na trybunach ćwiczyliśmy doping sportowy. Po zwiedzaniu trybun mogliśmy zobaczyć z bliska boisko pokryte murawą, miejsca dla piłkarzy rezerwowych i dla trenerów. Ucieszyło nas zwiedzanie szatni piłkarskiej klubu Górnik Łęczna, sali rehabilitacyjnej i pomieszczeń trenerskich.

Po zwiedzaniu Areny Lublin zjedliśmy wyczekiwany obiad. Pełni wrażeń i w doskonałych nastrojach wróciliśmy do Krza. Mamy nadzieję, że takich wycieczek będzie więcej, ponieważ z każdej można przywieźć nowe wspomnienia.

Dziękujemy uczestnikom za zdyscyplinowanie i wzorowe zachowanie. Po raz kolejny przynieśliście chlubę swojej szkole.

 

opr: Beata Mirosław, fot: Beata Mirosław

Beata Mirosław