Turystyka rowerowa zyskuje coraz więcej zwolenników. Ta forma aktywności i wypoczynku nie tylko poprawia kondycję, ale również pozwala poznać bliższe i dalsze okolice naszej „małej Ojczyzny”.

Dnia 10 września 2016 roku o godzinie 12.00 uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Krzu wraz z wychowawczynią Panią Beatą Mirosław wyruszyli na rajd rowerowy. Miał on  formę przejazdu rowerzystów w tempie spacerowym. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja turystyki rowerowej, jako sposobu na zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz integrowanie się wokół kultury regionu.

Nasza trasa rowerowa przebiegała drogami asfaltowymi, szutrowymi i polnymi, łącznie liczyła 33 km. Wyjeżdżając z miejsca zbiórki  mijaliśmy Płowizny, Wronów, Dąbrowę Wronowska, Plizin, Dębiny, Rudę Maciejowską i Doliną Chodelki dotarliśmy do wsi Emilcin pod pomnik UFO. Rzeka Chodelka jest największym dopływem „Wisły” tego regionu, wypływa ze wsi Borzechów i ma długość około 43 km. W wielu miejscach na dnie doliny występują stawy. Trasa rowerowa prowadziła nas drogami, z których mogliśmy podziwiać piękną, charakterystyczną dla tego regionu roślinność.

Pierwszy odpoczynek odbył się  w Rudzie Maciejowskiej na unijnym placu zabaw, co pozwoliło nam odpocząć od nieustająco świecącego tego dnia słońca i wysokiej temperatury. Głównym punktem trasy rowerowej była wieś Emilcin, w której znajduje się pomnik UFO. Został on ustawiony z inicjatywy Fundacji Nautilius. Pomnik ten upamiętnia spotkanie Jana Wolskiego z UFO w dniu 10 maja 1978 roku. Tam po dłuższym odpoczynku i wizycie w miejscowym sklepie wyruszyliśmy w drogę powrotną. W Dębinach skierowaliśmy się na Sewerynówkę. Siewalka była naszym kolejnym miejscem odpoczynku. Tam pod remizą OSP posililiśmy się i drogą na Dąbrowę Wronowską przez okoliczne pola dotarliśmy do Wronowa, gdzie po raz kolejny odwiedziliśmy Cmentarz z I wojny światowej. Powstał on na początku sierpnia 1915 roku. Pochowanych jest na nim 26 żołnierzy pruskich i 4 żołnierzy armii austro - węgierskiej. Cmentarz ten jest cennym historycznie miejscem.

Wszyscy uczestnicy rajdu ubrani byli w odblaskowe kamizelki, które były przydatne do zapewnienia większej widoczności i tym samym zwiększenia bezpieczeństwa jazdy rowerem na drogach.

Do Krza dotarliśmy po godzinie 17.30.

Zachęcamy do wycieczek rowerowych po pięknej Lubelszczyźnie i obejrzenia zdjęć z naszego rajdu.

Opracowała: Beata Mirosław