W roku 2016 przypada wyjątkowa rocznica w historii państwowości polskiej. Jest nią symboliczne 1050-lecie Chrztu Polski. Mimo, iż Polska należy do najmłodszych państw chrześcijańskich naszego kontynentu, na przestrzeni wieków zyskała zaszczytne miano "przedmurza chrześcijaństwa." Wojsko polskie wielokrotnie uchroniło Zachodnią Europę przed inwazją obcych jej cywilizacyjnie Tatarów oraz Turków, a w 1920 roku przed niosącą niewolę, pod hasłami wolności, Armię Czerwoną. Na chorągwiach zwycięskich wojsk polskich dumnie powiewał biały orzeł, który stał się symbolem mężnej i wytrwałej walki za wartości takie jak: Bóg, honor i Ojczyzna.

Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie ogłosiła konkurs plastyczny pod hasłem "Orzeł Biały w blasku chwały", w którym nasza szkoła wzięła udział. Koordynatorem konkursu w Szkole Podstawowej w Krzu była  Pani Beata Mirosław - Opiekun Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie. Z etapu szkolnego wybranych zostało 9 prac uczniów klas I-VI. Wyniki ogłoszone będą 20 marca 2016 roku w Filharmonii w Lublinie, a wręczenie nagród rzeczowych nastąpi podczas koncertu 21 marca 2016 roku, na który zostaną zaproszeni laureaci wraz z opiekunami.

W dniach od 14 do 16 kwietnia 2016 roku odbędą się ogólnopolskie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski i będą miały one charakter Państwowo Kościelny.

Opracowała:Beata Mirosław